تحقیق و پژوهش در حیطه‌های موسیقی

در کدامیک از حیطه های موسیقی می توان تحقیق و پژوهش نمود؟
موسیقی یک موهبت است. هنری است که همه از آن لذت می برند ، و همه می توانند آن را احساس کنند. موسیقی راهی برای ابراز حس روح یک هنرمند است که کلمات از بیان آن عاجزند. اگر می خواهید یک مقاله تحقیقاتی در زمینه موسیقی بنویسید ، باید به خاطر داشته باشید که علیرغم وقت گیر بودن کار ارزشمندی خواهد بود.
در اینجا ۲۰ حیطه مهم موسیقی که پتانسیل بالایی برای پژوهش دارند، معرفی می شوند:

۱. ژانرهای موسیقی

ژانرهای مختلفی در موسیقی وجود دارد (کلاسیک، راک، بلووز، پاپ، فولک، الکترونیک، ارکسترا، جاز، تکنو، تئاتر، هوی متال و.. ). ارائه انواع مختلف و چگونگی تاثیرگذاری آنها بر شنونده می تواند ایده خوبی برای تحقیق باشد. در زیر لینک انواع مختلف ژانرهای موسیقی قرار داده شده است.

۲. اثرات موسیقی بر مغز

آیا می دانید گوش دادن به موسیقی تنها فعالیتی است که از تمام مغز ما استفاده می کند؟ این یک واقعیت جالب است و بسته به نوع موسیقی می تواند کاربردهای متعددی داشته باشد. بررسی موسیقی های مختلف بر فعالیت های مختلف مغز، مکانیسم تاثیرگذاری، یافتن پاسخ برای سوالاتی مانند: چرا موسیقیدانان مغزهای بزرگتر و حساس تر و متفاوت تری نسبت به دیگران دارند؟ چطور موسیقی روحیه را بهتر نموده و استرس را کاهش می دهد؟، چگونه تولید هورمون اکسی توسین معروف به “ملکول اعتماد” که به ما کمک می کند تا به دیگران اعتماد کنیم، به دنبال موسیقی در مغز افزایش می یابد؟ چگونه موسیقی به افزایش خلاقیت و بهره وری کمک می کند؟ چطور موسیقی بر افراد مختلف اثرات متفاوت می گذارد؟ و چگونه موسیقی درمانی کیفیت زندگی را بالا می برد؟

۳. تاریخ موسیقی

تاریخ موسیقی به شش دوره تقسیم می شود:
قرون وسطا (۴۰۰-۱۴۰۰ )، رنسانس (۱۴۰۰-۱۶۰۰)، باروک (۱۶۰۰-۱۷۰۰)، کلاسیک (۱۷۰۰- ۱۸۱۰)، رمانتیک (۱۸۱۰-۱۹۰۰) و قرن بیست (۱۹۰۰-۲۰۰۰). در طی این عصرها موسیقی از بسیاری جهات تکامل یافته است می توان ایده ایجاد “نقشه موسیقی” را برای آن ارائه داد.

۴. روانشناسی موسیقی

روانشناسی موسیقی در درجه اول تجربی است؛ یعنی دانش و پژوهش آن بر اساس تفسیر داده های جمع آوری شده با مشاهده سیستماتیک و تعامل با مشارکت کنندگان پیش می رود. روانشناسی درک و دریافت، روانشناسی عصبی، فرآیند پردازش ریتم، روانشناسی شنیداری، فرآیندهای درگیر در یادگیری یک ساز موسیقی ، نقش موسیقی در شکل گیری هویت های شخصی و گروهی ، آیین های موسیقی و پاسخ دادن احساسی به موسیقی از حیطه های قابل پژوهش هستند.

۵. موسیقی شناسی یا موزیکولوژی

بله ، علمی وجود دارد که به آن موسیقی شناسی گفته می شود. سه شاخه اصلی این علم: موسیقی شناسی تاریخی ، موسیقی شناسی سیستماتیک (اصولی) و موسیقی شناسی بر پایه قوم شناسی .حتماً در مورد آن تحقیق کرده و ببینید آیا برای شما مناسب است یا خیر.

۶. نقش موسیقی در آموزش

این مورد احتمالا بیشتر مورد توجه نسل جوان خواهد بود. نشستن در کلاس های درسی یک ساعته یا بیشتر و چند روز در هفته خسته کننده خواهد بود ، اگر آموزش دروس به همراهی موسیقی متناسب با هر واحد درسی باشد، یادگیری به مراتب بیشتر و یکنواختی کمتر خواهد شد. آموزش مدارس، آموزش کودکان استثنایی، آموزش کودکان اوتیسمی همراه با موسیقی از پرکاربردترین موارد و بسترهای پژوهش می توانند باشند.

۷. تئوری موسیقی

تئوری موسیقی به دلایل مختلف مهم ترین بخش و پایه و اساس موسیقی است که توانایی ما در درک ساختار موسیقی عمیق تر می کند. بیایید وانمود کنیم که شما مجبور بودید به یک زبان خارجی سخنرانی کنید. درک مفهوم کلمات چقدر مهم می بود؟ بدون درک کامل از معنی و ساختار گفتار و همه کلمات موجود در آن ، سخنرانی با تحرک و قدم زدن مناسب غیرممکن خواهد بود. تئوری موسیقی ، مانند زبان ، ما را قادر می سازد ساختار و معنی پشت یک ترکیب موسیقی را بفهمیم. از طرفی، تئوری موسیقی به ما امکان می دهد تا با سایر نوازندگان به یک زبان مشترک صحبت کنیم.
درک ساختارهای متفاوت موسیقی، طریقه عملکرد اکتاو، اهمیت ریتم و متر، تمپو، هارمونی، تعیین فرم موسیقایی یک آهنگ و .. می توانند زمینه های پژوهشی گسترده و ارزشمندی باشند.

۸. موسیقی درمانی

استفاده از موسیقی در درمان بیماریها از زمان های قدیم در سراسر جهان استفاده می شده است. موسیقی درمانی یک فرآیند بین فردی است که در آن درمانگر از موسیقی و تمام جنبه های آن برای کمک به بیماران برای بهبود ، ترمیم یا حفظ سلامتی استفاده می کند.
تاریخچه، مکانیسم، تکنیک ها، نقش موسیقی درمانگر، بهترین آلات موسیقایی مورد استفاده، App های موسیقی درمانی موجود و بررسی چشم انداز موسیقی درمانی می توانند حیطه های پژوهشی جالب توجهی باشند.

۹. موسیقیدانان نابغه

موسیقیدان شخصی است که یک ساز موسیقی می نوازد، آهنگسازی و تنظیم می کند و یا از لحاظ موسیقی استعدادی دارد. این فرد به عنوان یک متخصص ساز (instrumentalist) نیز شناخته می شود.
سبک، نبوغ، تخصص و شرح حال موسیقیدانان نابغه ای چون ( بتهوون، موزارت، باخ، آرمسترانگ، باب دیلان، باب مارلیل، ژیان ژینقای، ویلیام هونگ و ..) در قالب مطالعات پژوهشی می تواند جذاب و مفید باشد.

۱۰. آهنگسازان نابغه

“آهنگساز” نویسنده موسیقی است ، از جمله موسیقی آوازی (برای خواننده یا گروه کر)، موسیقی ساز، موسیقی الکترونیکی و موسیقی که ترکیبی از اشکال مختلف است. یک آهنگساز ممکن است موسیقی را در هر ژانر موسیقی ایجاد کند ، از جمله موسیقی کلاسیک ، تئاتر موسیقی ، بلوز ، موسیقی محلی ، جاز و موسیقی پاپ. ارزیابی جزئیات شیوه و متدهای آهنگسازانی همچون آنتونیو ویوالدی، ریچارد واگنر، فردریک شوپن، بتهوون، باخ، موتزارت، چایکوفسکی، جوهان برامز و .. ، می تواند پژوهش ارزشمندی باشد.

فاطمه شیخ ساران

دیدگاه‌ خود را بنویسید

اسکرول به بالا